„Raz na 5 lat możemy mieć szansę zagłosować na naszego ulubionego kandydata. Przez resztę czasu, praktycznie każdy detal jego życia jest kierowany przez jego pracodawcę. Co w zasadzie przenosi się na jego życie polityczne.” (Faszyzm i Demokracja, The Left News, 1941, G. Orwell)”
Przestał tworzyć w 1950. Mamy rok 2020. I wiesz, co Ci powiem. Orwell do dziś rządzi. Niepodzielnie. Nowele i publicystyka. Jest dalej cytowany. Pisał o tematach ważnych lub bardzo ważnych.
„Im dalej społeczeństwo jest dalsze od prawdy, tym mocniej będzie nienawidziło tych, którzy ją głoszą.” Kapitalny cytat. Bolesny cytat. Szczególnie, że współczesne pokolenia mają w nosie politykę i wszystkie jej pochodne. Duża część ludzi pozbawiona rozbudowanej świadomości odnośnie procesów, jakimi sterowane są społeczeństwa. Najczęstszą odpowiedź. „Nie interesuje się polityką, gospodarką itd.”. Życie w błogiej nieświadomości. Chciałbym tak. Ty czasami pewnie też. Czytanie może naprawdę zniszczyć twoją ignorancję. Życzę Tobie i sobie coraz większego zniszczenia.
Może takie hasło motywowało Orwella do pisania prawdy. Był mistrzem prawdy. Przepraszam. On jest mistrzem prawdy i będzie. Jest ponadczasowy w swojej logicznej, bezkompromisowej zdolności wkładania kija w mrowisko. Dlaczego jego książki nie są objęte klauzulą „Lektura bardziej niż obowiązkowa”. Może są dla kogoś niebezpieczne?
Jesteśmy sterowani przez różne instytucje. Jesteśmy pionkami. Prawda w tych czasach jest kosztowna. Nieczęsto jest słyszana. „Folwark zwierzęcy”. „1984”.
Proponowany zbiór tekstów to dowód, że Orwella niewiele było w stanie zatrzymać w pisaniu prawdy. W czasach rozprzestrzeniających się systemów totalitarnych. Czy poznamy prawdę odnośnie wszystkiego, co wokół nas się dzieję? Dam sobie rękę uciąć, że nie. Pytanie tylko czy chcemy być biernymi braczami. Ślepymi braczami! Nie ignoruj. Nie akceptuj wszystkiego co Ci wmawiają. Rozmawiaj i czytaj. Szukaj prawdy.